کوچینگ چیست؟

کوچینگ

coaching01

کوچینگ چیست؟

در توضیح اینکه کوچینگ (Coaching) چیست و چطور انجام می‌شود کتاب‌های بسیاری نوشته شده است. طبیعتاً ما در این مقاله نمی‌توانیم به کل نکات این کتاب‌ها بپردازیم ولی به صورت خودمانی در این مقاله می‌خواهیم به این نکته بپردازیم که کوچینگ چه چیزی هست و چه چیزی نیست.

خیلی خیلی خلاصه می‌توان گفت که کوچینگ یک شیوه رسیدن به یک هدفی خاص است.

در این شیوه یک فرد که به دنبال هدفی خاص است به فردی که مهارت‌های کوچینگ را دارد مراجعه می‌کند.

به شخصی که مهارت‌های کوچینگ را دارد کوچ (Coach) گفته می‌شود (با کوچ پرندگان خیلی خیلی تفاوت دارد) و به شخصی که برای رسیدن به هدفش از کوچ کمک گرفته، کوچی (Coachee) گفته می‌شود.

چون درباره کوچینگ اشتباهات زیادی اتفاق می‌افتد بگذارید اول به این نکته بپردازیم که کوچینگ چه چیزی نیست.

کوچینگ چه چیزی نیست؟

چند مفهوم وجود دارند که خیلی با کوچینگ اشتباه می‌شوند. در زیر ما به تفاوت این مفاهیم با کوچینگ می‌پردازیم. نکته مهم این است که هم کوچ و هم کوچی از این تفاوت آگاه باشند یعنی هم کسی که برای استفاده از کوچینگ پیش یک کوچ می‌رود انتظار مشاوره و راهکار نداشته باشد و هم شخصی که در مقام کوچ قرار می‌گیرد دست از راهمایی کردن بردارد.

کوچینگ مشاوره نیست

مشاوره فرآیندی است که یک مراجع پیش یک فرد متخصص می‌رود و شرایط خودش را بیان می‌کند و مشاور برایش با توجه به تخصصی که دارد شرایط را تحلیل می‌کند و راهکارهای متفاوتی که ممکن است برای این مسأله کارساز باشد را پیشنهاد می‌دهد.

در کوچینگ به هیچ‌وجه قرار نیست پیشنهاد راهکار از طرف کوچ اتفاق بیفتد. در فرآیند کوچینگ؛ کوچ و کوچی به اتفاق هم مسأله را بررسی می‌کنند و با سؤالاتی که کوچ می‌پرسد، کوچی به درک عمیق‌تری از ابعاد مسأله می‌رسد و راهکارهایی را پیدا می‌کند که قبلاً آن‌ها را نمی‌دیده یا آنقدرها برایش شفاف نبودند.

کوچ منتور نیست

mentor 01

منتور فردی است که در یک کار خاص آنقدر مجرب است که دیگر راه‌بلد شده و مسیر را به خوبی می‌شناسد.

تصور کنید که وارد یک شهر غریبه می‌شوید و از یکی از اهالی محل می‌پرسید که فلان میدان شهر کجاست؟
آن شخص دقیقاً شما را راهنمایی می‌کند که از کجا بروید و کجا بپیچید و از چه وسیله‌ای استفاده کنید.

درواقع این فرد اینجا منتور شما برای رسیدن به آن میدان بوده.

منتور دقیقاً مسیر و راه و چاه را مشخص می‌کند و برنامه اجرایی می‌دهد. منتور باید در آن کار خاص بسیار با تجربه باشد تا بتواند راهنمایی‌های درستی بکند و چالش‌های احتمالی را قبلاً تجربه کرده باشد تا بتواند برای مقابله با آن‌ها به شما راهکار بدهد.

ولی کوچ قرار نیست در مورد مسأله خاص ما متخصص باشد (البته اگر باشد بسیار بهتر است ولی لزومی ندارد) کوچ با سؤالات خوبی که می‌پرسد باعث می‌شود بهترین راهکاری که در ذهن داریم را شناسایی کنیم و در کنار ماست تا به دانسته‌های خود به بهترین وجه عمل کنیم و تمام نیروهای درونی خود را در هرچه بهتر به نتیجه رسیدن بکار ببریم.

کوچینگ تدریس نیست (تدریس خصوصی نیست)

اگر ما در یک زمینه اصلاً راهکاری نمی‌شناسیم و اصلاً اطلاعات در یک زمینه خاص نداریم، هنوز وقت مناسبی برای ما جهت استفاده از کوچینگ نیست. چون در جلسه کوچینگ تدریس اتفاق نمی‌افتد. ممکن است اقدام عملی پایان یک جلسه کوچینک این باشد که فلان مورد را آموزش ببینیم ولی این آموزش در جلسه کوچینگ جایی ندارد.

مدرس کسی است که اصول و دانش یک زمینه را به افراد منتقل می‌کند. حال این آموزش می‌تواند به صورت حضوری یا غیر حضوری باشد.

کوچ ممکن است در زمینه خاصی اطلاعات زیادی داشته باشد یا حتی خودش در زمینه‌ای خاص مدرس باشد ولی جای این تدریس و آموزش در جلسه کوچینگ نیست.

در جلسه کوچینگ قرار است ما بتوانیم به بهترین نحو از دانسته‌ها و ایده‌های خودمان استفاده کنیم و کوچ کمک کند که بهترین راهکاری که بلد هستیم را شناسایی کنیم و به بهترین نحو اجرا کنیم.

حالا که متوجه شدیم کوچینگ چه چیزی نیست، در مقاله‌های بعدی به این نکته می‌پردازیم که کوچینگ چه چیزی هست و کوچ چه کارهایی می‌کند و چه کارهایی نباید بکند.

پاینده و پیروز باشید

روزگارتان خوش

ارتباطاتتان شاد

اگر از این مطلب خوشتان آمده، می‌توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من شهریار ناصح هستم. مربی و مدرس ارتباطات موثر فردی با رویکرد ارتباطات شادی یعنی به انسان‌ها کمک می‌کنم که از طریق ارتباطات انسانی که دارند زندگی شادتری داشته باشند.

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. شهریار ناصح

   سلام خانم دارابیان عزیز

   خیلی خوشحالم که از این مقاله لذت بردین
   امیدوارم باقی مطالب هم براتون جذاب باشه

   ادامه این مقاله هم توی سایت قرار می‌گیره امیدوارم ادامه مطلب هم نظرتون رو جلب کنه

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *