چگونه پرانرژی صحبت کنیم؟

energetic

 

چگونه پرانرژی صحبت کنیم؟energetic

دوست داشتنی بودن و تأثیرگذار بودن و به­ یاد ماندنی بودن ویژگی‌هایی هستند که همه ما دوست داریم داشته باشیم. اگر دقت کرده باشید، همیشه افراد پرانرژی توجه جمع را به خودشان جلب می‌کنند و این جلب توجه باعث می‌شود که ناخودآگاه بیشتر از دیگران در خاطر بمانند.

اگر به خاطرات خود رجوع کنیم همه ما خاطره از جمعی داریم که تعداد زیادی غریبه در آن بوده ولی فقط آن شخصیتی که از همه پرانرژی‌تر بوده در خاطر همه مانده و معمولاً افراد هم او را بیشتر دوست دارند.

چرا پرانرژی صحبت کنیم؟

وقتی پرانرژی صحبت می‌کنیم مخاطب از ما انرژی می‌گیرد. به خصوص افراد برونگرا از کسانی که خیلی پرانرژی صحبت می‌کنند خیلی انرژی می‌گیرند و همه ما به کسی که از او انرژی می‌گیریم علاقه بیشتری داریم.

وقتی پرانرژی صحبت می‌کنیم چون افراد بیشتر توجه‌شان به ما جلب می‌شود احتمال خیلی بیشتری دارد که حرف ما در خاطرشان بماند.

مثلاً اگر ما فروشنده باشیم و پرانرژی صحبت کنیم خیلی احتمال تأثیرگذاری‌مان روی مشتری بیشتر می‌شود تا مثلاً فروشنده‌ای که با صدایی بسیار ضعیف و چهره‌­ای گرفته صحبت می‌کند

حالت چهره گشوده

happy-face

اولین چیزی که ما از افراد می‌بینیم در مکالمات رو در رو حالت چهره آنها است. اینکه با یک حالت چهره شاد صحبت کنیم خیلی در اینکه آدم با نشاطی دیده بشویم مؤثر است. مهمترین اصل در داشتن چهره‌ای گشوده، لبخند است.

اگر فقط همین یک اصل را رعایت کنیم هفت برابر بهتر در ارتباط ظاهر شده‌ایم و افراد ما را آدمی پرانرژی می‌دانند.

حتماً خریدی را به یاد دارید که فروشنده فقط به دلیل اینکه همین لبخند را فراموش کرده بود حس خوبی به شما به عنوان خریدار منتقل نکرده و حتی ممکن است شما را بر آن داشته باشد که از جای دیگری خرید کنید.

سریعتر از متوسط

speed

افراد با نشاط از متوسط افراد سریعتر صحبت می‌کنند و اصولاً خیلی آرام صحبت کردن خسته کننده است. درست است که نباید ما آنقدر سریع صحبت کنیم که دیگران در فهم صحبت ما دچار ایراد شوند ولی باید آنقدر صحبت کردن ما سرعت داشته باشد که حس پرانرژی بودن را منتقل کند.

برای این کار کافی است که هر روز در خلوت خود فقط به مدت ۳ دقیقه درباره یک موضوع سریع صحبت کنید و اینجا چون فقط برای خود دارید صحبت می‌کنید و نیازی نیست کسی متوجه حرف زدن شما بشود با نهایت سرعت که ممکن است صحبت کنید و اصلاً نگران درست بودن جملات و جمله‌بندی‌ها نباشید. بعد از چند روز تمرین ذهن شما سریعتر عمل می‌کند و با سرعت بیشتری کلمات را برای صحبت آماده می‌کند.

بلندتر از متوسط

loud

افراد با نشاط و پرانرژی بلندتر از متوسط افراد صبحت می‌کنند. در بلند صحبت کردن چند نکته وجود دارد که حتماً باید رعایت شود.‌

  • لحن دوستانه: زمانی که صدایمان را بلند می‌کنیم اگر مراقب لحن کلام‌مان نباشیم خیلی احتمال دارد که صدای ما حس دعوا را منتقل کند و مخاطب ما، ناخودآگاه در مقابل صحبت ما گارد بگیرد و حالت تدافعی از خودش نشان بدهند
  • حالت چهره: حتما وقتی صدایمان بلند است باید لبخند به لب داشته باشیم تا حس بدی به مخاطب منتقل نکنیم. صدای بلند با چهره ای خشک اصلاً حس دوستانه ای را منتقل نمی‌کند
  • غیر امری: مراقب باشیم زمانی که از صدای بلند استفاده می‌کنیم از لحن و جملات امری استفاده نکنیم چون حالت دستور به خودش می‌گیرد و هیچ کس دوست ندارد که کسی به او دستور بدهد

حالا که روش بلند و پرانرژی صحبت کردن توضیح داده شد برای اینکه بلند صحبت کردن بخشی از عادات صحبت کردن ما بشود تا همیشه صحبت‌های پرانرژی داشته باشیم؛ یک تمرین ساده وجود دارد و آن هم این است که هر روز جملاتی را با صدایی بلند بخوانیم و این تمرین هم باید به تنهایی انجام شود چون صدای خیلی بلند هم برای کسی خوشایند نیست.

یکی از بهترین مکان‌ها برای تمرین بلندخوانی در پشت فرمان و هنگام رانندگی است زمانی که در ماشین تنها هستید. پنجره ماشین را ببندید و هرچه رادیو می‌گوید را با صدای واقعاً بلند (فقط فریاد نزنید) تکرار کنید یا با خواننده همخوانی کنید.

استفاده از زبان بدن

زبان بدن در اینکه صحبت ما پرانرژی باشد بسیار موثر است. هیچ کدام از ما نمی‌توانیم انکار کنیم که کسی که تمام مدت مکالمه، ثابت و مثل یک مجسمه ایستاده و صحبت کرده به ما خیلی حس نشاط را منتقل نکرده است.

برای اینکه زبان بدن یک صحبت پرانرژی را داشته باشیم و حس خوبی هم به مخاطب منتقل کنیم لازم است چند اصل را رعایت کنیم:

  • دستان خود را قفل نکنیم: بعضی افراد دستان خود را هنگام صحبت کردن جلوی خودشان یا پشتشان در هم قفل می‌کنند این اصلاً حس خوبی را منتقل نمی‌کند و به علاوه مانع این می‌شود که با استفاده از دستان منظورمان را بهتر بیان کنیم.
  • دستان خود را به آرامی حرکت دهیم: حرکت‌های سریع دست شاید نشان از انرژی زیاد ما باشد ولی به خیلی‌ها حس خوبی نمی‌دهد و ممکن است افرادی، ناخودآگاه در مقابل ما گارد بگیرند.
  • به مخاطب دست نزنیم: بعضی افراد در هنگام صحبت کردن برای توجه گرفتن، به مخاطب دست می‌زنند. مثلاً قبل از هر جمله روی شانه شحص می‌زنند یا با نوک انگشت به آرنج مخاطب ضربه می‌زنند، این کار اصلاً حس خوبی را منتقل نمی‌کند.

برای اینکه حرکات بدن ما طبیعی جلوه کند کافی است که دستان خود را آزاد بگذاریم آنها ناخودآگاه به شکلی که به بیان صحبت ما کمک کند حرکت خواهند کرد. تنها نکته‌ای که وجود دارد در زمانی است که کسی به دست زدن به مخاطب عادت دارد که در این صورت بهتر است که دست‌ها را در کنارمان نگه داریم و اصلاً تکان ندهیم.

 

اگر از این مطلب خوشتان آمده، می‌توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من شهریار ناصح هستم. مربی و مدرس ارتباطات موثر فردی با رویکرد ارتباطات شادی یعنی به انسان‌ها کمک می‌کنم که از طریق ارتباطات انسانی که دارند زندگی شادتری داشته باشند.

مطالب مرتبط

9 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *