هنر گوش دادن

%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%a8-%d8%b4%d9%86%d9%88%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%a8%db%8c-%d9%86%db%8c%d8%b2-%d9%87%d8%b3%d8%aa

هنر گوش دادن

گوش دادن واقعاً یک هنر است که طرفداران بی‌شماری دارد. درواقع می‌توان گفت که تمامی انسان ها طرفدار این هنر باستانی هستند، همه انسان‌ها شنیده شدن را دوست دارند، به خصوص زمانی که دارند از علایقشان صحبت می‌کنند. جالب است بدانید که، مردم افرادی را خوش صحبت می‌دانند که، بلدند چطور گوش کنند که، افراد مایل باشند برایشان مدام حرف بزنند، این همان هنر گوش دادن است، این همان چیزی است که در ادبیات ما می‌گویند “مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد” اگر می‌خواهید مردم مایل باشند با شما ارتباط داشته باشند، یادبگیرید خوب گوش کنید.

مهمترین چیزی که نشان می‌دهد که ما خوب گوش می‌کنیم یا بد گوش می‌کنیم یا اصلاً گوش نمی‌کنیم، حالت ما است. حالت شامل؛ حالت چهره، حالت بدن، لحن صدا و همه چیز ما می‌شود. در یک کلام اگر بخواهم حالت کسی که هنرمندانه گوش میکند را توصیف کنم باید بگویم؛ او مشتاق است و این اشتیاق را با تمام وجودش فریاد می‌زند. حالت هنرمندانه گوش دادن در یک کلام یعنی، حالتی داشته باشید که هر کس شما را دید به این نتیجه برسد که شما سال‌هاست که منتظر این گفته‌ها هستید. در زیر به چند نشانه اصلی این حالت اشاره می‌شود.

%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%a8-%d8%b4%d9%86%d9%88%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%a8%db%8c-%d9%86%db%8c%d8%b2-%d9%87%d8%b3%d8%aa

حالت بدن کسی که هنرمندانه گوش می‌کند

1gxkki47d4e6vkgmjnqwtjcw4si550x648

حالت بدن کسی که دارد مشتاقانه و هنرمندانه گوش می‌کند کاملاً گشاده است. یعنی دست‌های گشاده با بدنی که به سمت گوینده متمایل شده. اگر نشسته هستید متمایل شدن به سمت گوینده آسان است، ولی اگر ایستاده بودید هم کافی است که وزنتان را روی پایی که به گوینده نزدیک‌تر است بیندازید. تمام مدت به او و مخصوصاً به چشمان او نگاه کنید. و حتماً با تکان دادن سر گفته‌ها را تایید کنید.

حالت چهره کسی که هنرمندانه گوش می‌کند

111

کسی که هنرمندانه گوش می‌کند هنگام شنیدن حالت چهره‌اش کاملاً مشتاق است. چهره مشتاق یعنی تمام توجه را به گوینده دادن با چشمانی گشوده و پرسشگر نشاط و برق نگاه زیاد.

حتماً این سوال پیش می‌آید که حالا ما چشممان را باز کردیم دیگر برق نگاه را چطور تأمین کنیم؟!

راستش جواب این سوال و بیشتر سوالات دیگر در حالت مشتاقانه این است که شما باید صادقانه مشتاق باشید!

حال ممکن است این سوال مطرح شود که شاید موضوع، مورد علاقه ما نباشد!

واقعیت امر این است که اگر ارتباطی موثر و پایدار می‌خواهید، اگر می‌خواهید که هنر گوش دادن زندگیتان را متحول کند، باید با نگاه و نگرش یک فرد مشتاق نگاه کنید، یعنی در ذهنتان به جنبه‌هایی از بحث یا نتایج بحث که مطلوب شما است فکر کنید، منظور من فکر کردن به سود این ارتباط پایدار نیست، به خود خود بحث کنجکاوانه نگاه کنید، بیایید فرض کنیم که شما از درس تاریخ متنفر هستید و در تمام طول تحصیل هم این درس وبال گردنتان بوده و تمام سالهای تحصیل یک شکنجه بی‌رحمانه برایتان امتحان تاریخ بوده، به گونه‌ای که کابوس معلم تاریخ برایتان سوهان اعصاب شده بوده.

به اندازه کافی حالت بدی را مثال زدم؟!

حالا هم، با کسی هم‌صحبت هستید که دارد با آب و تاب از تاریخ مشروطه صحبت می‌کند، در این شرایط چه نکته جالبی می‌توان یافت؟!

آیا شما دوست ندارید که فرزندانتان در محیطی عالی و آزاد زندگی کنند؟! حتماً می‌خواهید، پس شاید شنیدن اینکه در زمانی که مردم ایران برای اولین بار برای آزادی قیام کردند، چه فضایی این قیام داشت؟ و اینکه اصولاً در چه فضایی ممکن است آزادی طلبی در مردم تا حدی فوران کند که حاضر باشند برایش خون بها بپردازند و این همه رشادت به خرج دهند، یادتان باشد قرار نیست فردا شب کسی از اسم سردار مشروطه سوال جای خالی برایتان طرح کند یا کسی تاریخ اولین قیام مردم تبریز را در سوال چهار گزینه ای از شما بپرسد!

شما فقط کافی است که به این فکرکنید که از این درس‌های تاریخ برای فرزندانتان ایده‌ای بگیرید و  با سر تایید کنید و کمی به سمت گوینده متمایل بشوید و با چشمان گشوده نگاه کنید کار آن برق جشم را همین دیدگاه که، این دانسته‌ها به شما برای تربیت فرزندانی آزاد اندیش کمک می‌کند انجام می‌دهد.

سوال پرسیدن درست

20130729newsauditory

سوال پرسیدن در گوش دادن هنرمندانه، شاید هنرمندانه‌ترین کار داستان باشد، اگر احساس نمی‌کنید که سوالتان درست است اصلاً نپرسید و با همان زبان بدن و حالت چهره ارتباط موثر را ادامه دهید. نکته ای که خیلی اهمیت دارد این است که سوال پرسیدن درست یک سری نباید ها دارد که واقعاً نباید انجام دهید:

 • سوالی نپرسید که گوینده گیر بیفتد؛ باز هم داستان همان جلسه امتحان است، صادقانه که نگاه کنیم هیچ کدام ما از امتحان پس دادن خوشمان نمی‌آید پس سوالات امتحانی پرسیدن، اصلاً خوشایند نیست؛ سوالاتی مثل تاریخ این اتفاق کی بود؟ اسم علمی این حیوان چیست؟ و فرمول این مسئله را بنویسید را هیچگاه سوال نکنید
 • در صحبت های افراد دنبال تناقض نگردید؛ چون اگر حتی این ماجرا را متذکر هم نشوید از حالت چهره شما معلوم است که به گوینده اعتماد ندارید و طبیعتاً در عالم بی اعتمادی، علاقه ای هم ندارید، اصولاً مچ گیری در گوش دادن موثر ممنوع است.
 • سوالات شخصی نپرسید؛ به خصوص اگر خیلی آشنا نیستید سوالاتی که به حریم خصوصی گوینده مربوط می‌شود را حتماً فراموش کنید.

خوب حالا که با نبایدهای سوال پرسیدن یک شنونده هنرمند آشنا شدیم چند پیشنهاد هم برای بهبود سوالات موثر شما عزیزان دارم:

 • سوالاتتان را “به نظر شما” آغاز کنید؛ این عبارت “به نظر شما” یک عبارت جادویی است چون پیام های زیبایی در خود دارد، اولاً به گوینده می‌گوید که نظر شما برای من مهم است، دوم حس این را می‌دهد که شما در این زمینه صاحب نظر هستید و حس مهم بودن به گوینده می‌دهد.
 • سوالتان را طوری مطرح کنید که واقعاً دوست دارید یادبگیرید؛ فقط در این زمینه توجه داشته باشید که در آن زمینه ای که از صحبت گوینده مشخص است درش تسلط دارد این سوال آموزشی را بپرسید وگرنه همان حس گیر انداختن القا می‌شود.

 

 

اگر از این مطلب خوشتان آمده، می‌توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من شهریار ناصح هستم. مربی و مدرس ارتباطات موثر فردی با رویکرد ارتباطات شادی یعنی به انسان‌ها کمک می‌کنم که از طریق ارتباطات انسانی که دارند زندگی شادتری داشته باشند.

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. yoona2

  مکالمه یک چیز دو طرفس
  اگر باعث شیم طرف مقابل از مکالمه حس خوبی داشته باشه صد در صد اون هم تمام تلاشش رو میکنه که صحبتش جذاب تر و دلنشین تر باشه
  پس گوش دادن درست باعث میشه شنیدنی ها ی بهتری به سراغمون بیاد
  شاید اخرین جمله توی یه مکالمه ای که ما می خوایم فقط زود تر تموم بشه جمله ای باشه ک بتونه زندگی ما رو عوض کنه
  اگر گوش نکنیم شانس و از خودمون میگریم
  ممنون از متن عالییی ^_____^

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *