صبح با نشاط

summer-happiness-photo_0

صبح با نشاط

8570670

با نشاط بودن بیشتر از هر چیز دیگر یک عادت است. و عادت‌ها با تمرین یک مهارت اتفاق می‌افتند!

روزهایی که از صبح با نشاط شروع کنیم تمام روز حال بهتری داریم. در این روزها ارتباطات ما موثرتر و موفق تر هستند و حتی گویی ابزارها هم با ما بهتر کار می‌کنند. از امروز می‌خواهیم مهمترین موقع روز را با نشاط­تر کنیم.

چرا نشاط مهم است

start-with-why

سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که چرا اصلاً باید با نشاط باشیم وقتی که همه افرادی که خسته هستند را آدم‌های جدی و کوشایی می‌دانند؟!

حقیقت این است که هر چیزی که رایج شده باشد مورد قبول واقع می‌شود حتی اگر درست نباشد و متأسفانه چون بی انرژی بودن رایج است، مورد قبول واقع می‌شود.

ولی حقیقت غیر قابل انکار در مورد زندگی این است که افراد با نشاط از زندگی لذت بیشتری می‌برند. هیچ آدمی نیست که ته دلش دوست نداشته باشد بیشتر لذت ببرد پس بیایید با نشاط تر باشیم

چرا صبح با نشاط باشیم؟

top-10-biggest-challenges-facing-small-and-medium-sized-businesses-1024x683

چون مهمترین نقطه روز برای نشاط کل روزه و اگر اتفاق خیلی غیرعادی پیش نیاید تقریباً نشاط کل روز را در ساعات اولیه روز میشود مشخص کرد!

در این مقاله سه نکته که اگر صبحمان را اینطور شروع کنیم تغییر معجزه آسایی در زندگی مان حاصل می‌شود را بررسی می‌کنیم

یک ساعت زودتر

hourglass-1024x683

یکی از ارزشمندترین سرمایه­گذاری‌های زندگی این است که از هر زمانی که مجبوریم یک ساعت زودتر بیدار بشویم و این یک ساعت را هوشمندانه برای داشتن یک روز فوق العاده سرمایه گذاری کنیم. مهمترین خاصیت زود بیدار شدن این است که فرصت داریم که صبحمان را طوری که دوست دارید شروع کنیم نه جوری که مجبوریم

خیلی خوب است که یک ساعت زودتر از همه اهل خانه بیدار بشویم چون وقتی شما یک ساعت از همه زودتر بیدار می‌شوید و بیشتر از یک ساعت زمان دارید برای سر کار رفتن مهمترین ساعت روز خودتان را به بهترین حالت شروع می‌کنید و وقتی دیگران بیدار می‌شوند شما مهمترین ساعت روزتان را به بهترین نحوی که برنامه ریزی کرده بودید گذرانده‌اید و حتی اگر دیگران هم حال خوبی ابتدای صبح نداشته باشند این حال خوب را از شما می‌گیرند.

فرض کنید که همسر شما به هر دلیلی امروز از دنده چپ بلند شده اگر اولین ساعت روز خودتان را با کسی که اوقاتش تلخ است بگذرانید اوقات شما هم تلخ می‌شود و حتی ممکن است که آن روز به دلیل اینکه خیلی حال خوبی بین شما منتقل نشده، بحثی هم بین شما و همسرتان در بگیرد و این بحث خودش کلی از انرژی روز شما را بگیرد. ولی اگر شما یک ساعت زودتر بیدار شده باشید و باتری احساسی و نشاط خود را شارژ کرده باشید حتی اگر همسرتان هم با ناخوشی از خواب بیدار بشود شما می‌توانید با انتقال این حس خوب به او روز او را هم بهتر کنید و چون مهمترین ساعت روزتان را با نشاط گذرانده‌اید خیلی هم از موارد منفی بیرونی حالتان خراب نمی‌شود

برای یک سرمایه گذاری موثر روی آن یک ساعتی که از خواب ناز هزینه کرده‌ایم چند نکته کلیدی وجود دارد:

صبح را با عامل بیرونی شروع نکنیم

out-of-couch

عوامل بیرونی مثل شبکه‌های اجتماعی که محتوایی که به ما منتقل می‌کنند که در کنترل خود ما نیست و اشخاص دیگری این محتوا را به اشتراک گذاشته­اند، برای شروع روز مناسب نیستند به دو دلیل:

·         معمولاً مثبت نیستند

واقعیتی که نمی‌شود انکارش کرد این است که دنیای ما هنوز تا آن دنیای مطلوبی که چگالی خبرها و اتفاقات مثبت آن بیشتر از منفی آن باشد فاصله قابل توجهی دارد. برای همین صبح عزیز خودتان را که قرار است انرژی کل روزتان را تعیین کند را با این منابع منفی خراب نکنید.

سعی کنید همیشه از شب قبل موارد و لوازم شروع صبح مثبت را دم رخت­خواب برای خودتان آماده کرده باشید که بعد از بیدار شدن سریعاً روحیه و احساس و ذهنتان را هم شارژ کنید تا یک روز عالی را رقم بزنید. برای این کار حتی بهتر است آهنگی را هم که صبح می‌خواهید با آن ورزش کنید را از شب قبل آماده کرده باشید. این آماده بودن دو خاصیت بزرگ دارد

  • این آماده بودن و حس خوب از شب قبل هیجان شما را برای انجام این کار بالا می‌برد و احتمال خیلی کمی دارد که اهمال کاری سراغ شما بیاید
  • کار با وسایل آماده خیلی آسان­تر جلو می‌رود و انجام می‌شود و همین ساده انجام شدن کار هم حس خیلی خوبی به ما می‌دهد و کمک می‌کند که تمام روز حال خیلی خوبی داشته باشیم

·         قابل کنترل نیستند

این عوامل بیرونی ممکن است فاز ما را از فازی که برای وظایف و اهداف امروز به آن نیاز داریم دور کنند. لزوماً یک اتفاق نیازی نیست که منفی باشد تا برای ما مناسب نباشد! مثلاً وقتی ما می‌خواهیم یک روز به کوه برویم نیاز داریم که صبح خود را با هیجان خیلی زیادی شروع کنیم ولی زمانی که می‌خواهیم مثل امروز من ابتدای صبح را با نوشتن یک مطلب شروع کنیم بیشتر از هیجان به آرامش نیاز داریم برای همین من امروز را با خورد یک لیوان آب میوه شروع کردم و مستقیم بعد از جند حرکت کششی آمدم و اینجا نشستم تا این مطلب را بنویسم و هنوز هم همه در خانه خواب هستند وگرنه تمام تمرکز و آرامش من دست خودم نبود و مقداری از آن تحت تآثیر رفتار و حال دیگران قرار می‌گرفت که ممکن بود خیلی مثبت نباشد و باعث پریشانی من هم بشود.

یک ساعت کار قبل از صبحانه

sunrise

این روش شخصی من است که روزهای خوب و پر نشاط من روزهایی هستند که بعد از بیدار شدن یک یا دو لیوان آب می‌خورم و قبل از شروع کار یک نوشیدنی شیرین مثل آب میوه یا شیر گرم می‌خورم که فقط قندخون را تأمین کند و یک کار کوچک که مطمئن هستم در یک ساعت تمام می‌کنم را قبل از صبحانه تمام می‌کنم.

این کار به تنهایی باعث می‌شود که من بیشتر از دو برابر روزهایی که فقط همین یک نکته را رعایت نمی‌کنم و مستقیم سراغ صبحانه می‌روم کارایی داشته باشم.

دو برابر کارایی واقعاً معجزه است به شما هم توصیه می‌کنم حتماً امتحان کنید!

اگر به صفحه اینستاگرام من نگاه کرده باشید، شاید به این نکته توجه کرده باشید که اکثر پست‌های من صبح گذاشته شده اند. علتش است که من معمولاً قبل از اینکه برای صبحانه خوردن بروم سعی می‌کنم که یک پست مثبت در اینستاگرام قرار بدهم تا حس خوبم را با عزیزانی که این پست‌ها را دنبال می‌کنند به اشتراک بگذارم و اینکه حال خودم هم خیلی بهتر می‌شود چون تمام جملاتی را که ما می‌گوییم قبل از هر کس دیگر داریم به خودمان یادآور می‌شویم.

وقتی ما به دیگران جملات مثبتی می‌گوییم عملاً داریم بیشترین خدمت را به خودمان می‌کنیم☺

صبحانه کامل

shmain-medium_transpjliwavx4cowfcaekesb3vcttcjtuxhqt-2twkkenik

صبحانه مهمترین وعده غذایی در زمینه نشاط است و همه ما از اهمیت این وعده آگاهیم ولی به دلایلی معمولاً موفق نمی‌شویم عادت صبحانه خوردن را به مدت طولانی ادامه بدهیم.

وقت نداریم

مهمترین عاملی که باعث می‌شود که ما صبحانه نخوریم این است که وقتش را نداریم. این مشکل معمولاً به دلیل این است که دیر از خواب بیدار شده‌ایم و دیگر وقت رفتن به سمت محل کار است. این مشکل خدا را شکر با همان یک ساعت زودتر از دیگران بیدار شدن حل می‌شود.

 اول صبح اشتها نداریم

دومین عامل مهمی که باعث می‌شود ما صبحانه نخوریم این است که اول صبح برای صبحانه خوردن اشتها نداریم. خیلی‌ها معتقدند که باید یکی دو ساعتی از بیداری بگذرد تا اشتها پیدا کنند. معمولاً دلیل این امر این است که شام را خیلی دیر و سنگین خورده­ایم.

خوردن شام سنگین اصلاً برای سلامتی توصیه نمی‌شود مخصوصاً زمانی که فاصله آن با زمان خوابیدن ما هم کمتر از دو ساعت باشد. علتی که ما مجبوریم شام سنگین و دیر هنگام بخوریم این است که نهار را دیر خورده‌ایم و نهار را دیر می‌خوریم چون دیر از محل کار برمی­گردیم و خلاصه این چرخه ادامه دارد. . .

 جادوی لقمه­ های کوچک

یکی از بهترین راه‌ها برای حل این مشکل داشتن لقمه‌های کوچک است. لقمه‌های کوچک کمک می‌کند که مغز ما هیچکاه احساس نکند که آنقدر گرسته شده است که لازم است از وعده غذایی بعدی چربی درست کند و اندوخته ذخیره کند. جدا از این هضم وعده‌های کوچک هم بسیار ساده تر است و انرژی اضافی که داریم توی دستگاه گوارش ذخیره می‌کنیم در زندگی ما به شکل نشاط دیده می‌شود.

جدا از این مورد این لقمه های کوچک کمک می‌کنند که آخر شب آنقدر گرسنه نباشیم که چیز سنگینی بخوریم که مانع صبحانه خوردن ما بشود.

عادت صبحانه

سومین نکته ای که وجود دارد این است که معمولاً اوقاتی که ما احساس گرسنگی می‌کنیم اوقات خاصی هستند اگر وسط وعده های غذایی را با تنقلات پر نکرده باشیم. اینکه چه ساعت هایی احساس گرسنگی کنیم تا حد زیادی به عادت بدن ما بستگی دارد. پس اگر به صبحانه عادت کنیم اشتها هم پیدا می‌کنیم و اصلاً اتوماتیک این عادت برنامه بقیه وعده‌ها را هم درست می‌کند.

فقط کافی است سه هفته حتی اگر اشتها هم نداشتیم حتماً صبحانه بخوریم. بعد از سه هفته دیگر صبح‌ها نیاز به صبحانه را در گرسنگی اول صبح احساس می‌کنیم.

اگر از این مطلب خوشتان آمده، می‌توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من شهریار ناصح هستم. مربی و مدرس ارتباطات موثر فردی با رویکرد ارتباطات شادی یعنی به انسان‌ها کمک می‌کنم که از طریق ارتباطات انسانی که دارند زندگی شادتری داشته باشند.

مطالب مرتبط

11 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *