روز مادر شاد

روز مادر

روز مادر شاد

روز مادر

امروز روز مادر است و احتمالاً بیشتر ما امشب را در کنار مادرانمان جشن می‌گیریم. در این مقاله می‌خواهیم به چند نکته کوچک ارتباط شاد بپردازیم که این روز عزیز را شادتر کند. تمام این نکات درمورد همسران و خواهران عزیزمان هم قابل اجرا است ولی فکر می‌کنم شما هم با من هم عقیده باشید که مقام مادر، مقامی بی‌همتا است.

چون احتمالاً تا ساعاتی دیگر عازم خانه مادران‌مان هستیم زودتر برویم سر اصل مطلب.

گوشی بی گوشی

Turn off mobile phones sign

یک نکته که نسل ما را از نسل مادران‌مان دور کرده است، همین گوشی‌های هوشمند است که می‌تواند تمام عمر توجه ما را به خودش مشغول کند. این توجهی که به گوشی هوشمندمان می‌کنیم دقیقاً همان توجهی است که از عزیزان‌مان دریغ کرده‌ایم. ارتباط شاد بدون توجه امکان‌پذیر نیست!

برای اینکه این گوشی‌های هوشمند برای رفتار هوشمندانه ما در ارتباطات مشکلی ایجاد نکنند چند راه ساده وجود دارد:

 • اگر اصلاً به در دسترس بودن ما احتیاجی نیست می‌توانیم گوشی را در حالت هواپیما قرار بدهیم تا فقط از دوربین آن برای ثبت این خاطرات ارزشمند استفاده کنیم
 • اگر در دسترس بودن ما احتیاج است حداقل می‌توانیم سرویس اینترنت گوشی خود را غیر فعال کنیم تا از هجوم پیام‌های شبکه‌های اجتماعی در امان بمانیم
 • اگر هیچ یک از این دو برای شما قابل انجام نیست کاری که من در یک میهمانی دیدم که مادر خودم برای مادربزرگم (مادر خودش) انجام داد را برای شما نقل می‌کنم: مادرم چند کلیپ جالب که در شبکه‌های اجتماعی از کودکان بامزه که می‌دانست مادربزرگم دوست دارد را انتخاب کرد و به او از گوشی خودش نشان داد و این باعث شد مادربزرگ من هم احساس کند از این فعالیت جوان‌ها دارد لذت می‌برد و این حس «نو که اومد به بازار، کهنه میشه دل‌آزار» به ایشان دست نداد

 

بیشتر گوش کنیم

گوش کردن موثر

احتمالاً ماردان عزیزمان بابت تمام این مدتی که سر ما شلوغ بوده و نمی‌توانستیم آن‌طور که ایشان دوست داشتند کنارشان باشیم، حرف‌های زیادی دارند. ممکن است که ما روزهای خسته کننده‌ای را سپری کرده باشیم یا دوست داشته باشیم در این آخر سال ما بیشتر از سالی که گذشت حرف بزنیم، ولی من توصیه می‌کنم بگذارید ابتدا ایشان صحبت کنند. بعد خودشان با افتخار به تعریف شما گوش خواهند داد.

برای اطلاع از تکنیک‌های گوش دادن مؤثر، توصیه می‌کنم مقاله «هنر گوش دادن» را مطالعه فرمایید.

حسن جویی خاص

love letter

قبل از اینکه خانه خود را به قصد منزل مادر عزیزمان ترک کنیم بیایید روی یک کاغذ زیبا اسم مادر عزیزمان را بنویسیم و زیباترین صفتی که ایشان را با آن صفت به خاطر می‌آوریم بنویسم و خاطره‌ای که همیشه آن صفت را به یاد ما می‌آورد را بنویسیم.

این شاید بهترین هدیه روز مادری باشد که بتوانیم داشته باشیم. و خواهید دید که سال بعد هم هنوز مادرتان این کاغذ را نگه داشته.

فقط یک نکته برای فرزندان پرمحبت: اگر سال گذشته هم این کار را کرده‌اید حتماْ یک صفت دیگر را برای امسال انتخاب کنید.

امروز مشکلات تعطیل

stop complaining

سالی که گذشت حتماً برای همه ما روزهای ناخوش‌آیندی هم داشته است. ولی برای امشب نگذارید بحث به سمت آن اتفاقات برود و جمعی به این ارزشمندی را ناشاد کند.

ممکن است در این گردهمایی عزیز کس دیگری لب به شکوه بگشاید. من توصیه می‌کنم یک اتفاق مثبت که برای خود او در این سال پیش آمده را پیش بکشید و بحث را به سمت مثبت برگردانید. ممکن است کسی که به ابراز وجود با غر زدن عادت کرده باشد کمی از اینکه این فرصت مغتنم برای ابراز بدبختی را از او دریغ کرده‌اید ناراحت شود ولی در کل جمع شادتری را خواهیم داشت و خود او هم بعد از چند دقیقه از این کار شادتر خواهد بود. چون ذکر مصیبت همه را ناشاد می‌کند و از همه بیشتر کسی که دارد این مصیبت را روایت می‌کند.

یک خاطره خوب را مرور کنیم

SONY DSC

یک خاطره‌ای از گذشته‌ها که مادرمان خیلی آن را دوست داشته و با افتخار تعریف می‌کرده را امروز پیش بکشیم. و از برق نگاه مادرمان هنگام تعریف پر غرور آن خاطره لذت ببریم. این تکنیک واقعاً برای من معجزه کرده است و به شما هم حتماً توصیه می‌کنم امتحان کنید.

یکی از مهمترین تکنیک‌های ارتباط شاد، یادآوری لحظه‌های شاد است. و یکی از شادترین روش‌های ایجاد این شادی این است که ما اجازه بدهیم خود شخص این خاطره را تعریف کند و از مرور آن شاد شود و ما از شادی او شاد باشیم.

امسال روز مادر و روز زن با شب عید نوروز مصادف شده، بیایید این را به فال نیک بگیریم که بهترین آدم دنیای مطلوب همه ما آغازگر سال جدید ما خواهد بود.

دوستان عزیزم ممنون که این مقاله رو مطالعه کردید

نوروز شاد

 

اگر از این مطلب خوشتان آمده، می‌توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من شهریار ناصح هستم. مربی و مدرس ارتباطات موثر فردی با رویکرد ارتباطات شادی یعنی به انسان‌ها کمک می‌کنم که از طریق ارتباطات انسانی که دارند زندگی شادتری داشته باشند.

مطالب مرتبط

12 نظر

  1. شهریار ناصح

   ممنونم از لطفتون استاد عزیز، امیدوارم سال خیلی خوبی رو شروع کنید و همیشه بتونید پایان سال رو هم مثل آغازش جشن بگیرین

   پاسخ
 1. شیوا

  عزیزم شهریار جان خیلی خوشحالم که عاشق کسی هستم که بسیار در زمینه ارتباطات و روانشناسی فهمیده هست. دوستت دارم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *