ارتباط شاد چیست؟!

smile

ارتباط شاد چیست؟!

smile

بعد از انتشار پوستر سمینار “نوروز شاد با ارتباط شاد” این سوال خیلی از من پرسیده شد که ارتباط شاد یعنی چه؟

ارتباط شاد شاخه ای از ارتباطات موثر است که در آن به این نکته پرداخته می شود که چطور با استفاده از مهارت های ارتباطی می توانیم ارتباطات خود را با دیگران به لحظه هایی شاد تبدیل کنیم.

ارتباط شاد چه چیزی نیست

قبل از توضیح مشخصات ارتباط شاد باید به چند نکته که گاهی با ارتباط شاد اشتباه گرفته می شود اشاره کنم تا این اشتباهات برای شما عزیزان پیش نیاید

ارتباط شاد روش خوشحال کردن بچه ها نیست!

هرچند با استفاده از تکنیک های ارتباط شاد ارتباط با کودکان هم شادتر می شود ولی این شاخه به این معنی نیست که ارتباط شاد برای فقط کودکان است یا اصلاً هدف اصلی آن کودکان باشد.

ارتباط شاد روش شاد کردن لحظه های ارتباط با هر کسی است که برای ما ارتباط با او مهم است که می تواند دوست، همکار، همسر، اعضای خانواده، رئیس یا کودکان باشد

ارتباط شاد استفاده از بازی برای تقویت روابط نیست!

در ارتباطات شاد ما از بازی ها هم برای بهتر یادگرفتن مطالب آموزشی و هم برای بهتر شدن ارتباطات استفاده می کنیم ولی به این معنی نیست که این قسمت بخش اصلی ارتباطات شاد هستند

ارتباط شاد روشی برای خوش گذرانی نیست!

ما در ارتباطات شاد همه انواع ارتباط خود را به سمت شادی پیش می بریم و هدف ما از این کار فقط ارتباط گرفتن جهت خوش گذرانی نیست. در یک محیط کار کاملاً جدی هم ما می توانیم از ارتباطات شاد استفاده کنیم تا رابطه ما با همکاران و رئیس و زیردستان مان بهتر و شادتر باشد.

ارتباط شاد روش شاد کردن دل بزرگترها نیست!

ما در ارتباط شاد مهارت هم دلی را می آموزیم که کمک می کند تا بهتر هر کسی را شاد کنیم ولی هدف اصلی این نیست که اول کسی غمگین باشد تا ما تازه شروع کنیم از ارتباط شاد استفاده کنیم. می توانیم از ابتدا از این روش ها استفاده کنیم تا اصلاً چنین دلخوری هایی پیش نیایند.

چرا ارتباط شاد مهم است

بیشتر دغدغه ها و ناراحتی های همه انسان ها به خاطر ارتباطاتشان است. حتی زمانی که یک مشکل مالی در شرکت هم پیش می آید، دغدغه اولی که پیش می آید مسئله اثری است که این مشکل بر روی خانواده و آشنایان ما می گذارد که ذاتاً یک مسئله ارتباطی است.

ارتباطات شاد راهی است برای اینکه ما بتوانیم به جای اینکه مدام نگران ارتباطاتمان باشیم و این ارتباطات، که برای بقای ما الزامی هم هستند، به جای اینکه مایه ی اندوه ما باشند، جان مایه ی شادی ما را تشکیل دهند.

شادی چه ربطی به ارتباط دارد

در طولانی ترین تحقیق طول تاریخ که ۷۵ سال به طول انجامیده در دانشگاه هاروارد توسط ۵ نسل از دانشمندان، بررسی کردند یک جمعیت را در طی نسل ها و در مسیر رشدشان که کدام عامل باعث شادی انسان ها می شود در زندگی.

این افراد از نظر مالی و جایگاه اجتماعی و سطح استعدادهای مختلف با هم متفاوت بودند. نکته جالب این بود که چیزی که خرسندی افراد از زندگی را مشخص می کرد و بین افرادی که رضایت بالایی از زندگی داشتند و احساس خوشبختی بیشتری می کردند مشترک بود، نه وضعیت مالی این افراد بود نه عنوان و جایگاه اجتماعی این افراد؛ تنها چیزی که بین افراد خوشبخت مشترک بود این بود که ایشان ارتباطات ارزشمند خود را به خوبی نگه داشته بودند و در ارتباطات صمیمی خود روابط شادی داشتند.

پس می توان نتیجه گرفت: ارتباط شاد اکسیر خوشبختی است.

حال که با ارتباط شاد و اهمیت آن آشنا شدیم خیلی خوب است که در زندگی خودمان آن را جستجو کنیم:

همین الان یک کاغذ بردارید و اسم ۱۰ نفری را که خارج از محیط کار با ایشان بیشترین ارتباط را دارید زیر هم بنویسید.

در پشت صفحه همین کار را با ۱۰ نفر از افرادی که بیشترین زمان را با ایشان در محیط کار می گذرانید بکنید..

حالا ۲۰ اسم دارید

در جلو هر اسم بزرگترین عاملی که در ارتباط با آن فرد باعث دلخوری شما یا او شده است را بنویسید.

حال نگاه کنید ببینید چه سهمی از دلخوری های شما در کل زندگی در این لیست جا می گیرد؟!

 

در مقاله بعد اجزای یک ارتباط شاد را خدمتتان تقدیم خواهم کرد

پاینده و پیروز باشید

سالی شاد با ارتباطاتی شاد برای یک یک شما عزیزانی که برای آموزش وقت می گذارید آرزومندم

اگر از این مطلب خوشتان آمده، می‌توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من شهریار ناصح هستم. مربی و مدرس ارتباطات موثر فردی با رویکرد ارتباطات شادی یعنی به انسان‌ها کمک می‌کنم که از طریق ارتباطات انسانی که دارند زندگی شادتری داشته باشند.

مطالب مرتبط

9 نظر

 1. پروین شیربیشه

  سلام مقاله شما را در خصوص ارتباطات شاد خواندم تعریف سلبی ارتباطات شاد (اینکه چه نیست) که در این مقاله ارائه کرده بودید، کمک بسیاری می کند که منظور از این نوع ارتباطات درست درک شود. سپاسگزارم از این آموزش مفید و موثر شما

  پاسخ
  1. شهریار ناصح

   بسیار از نظرات ارزشمند و دلگرم کننده شما متشکرم استاد شیربیشه عزیز

   خوشحالم که توضیحات نظر شما را جلب کرده است

   پاسخ
 2. علیرضا سیف

  با سلام خدمت استاد ناصح عزیز و گرامی
  موضوه مقاله ارتباط شاد بسیار مفید واقع شد و من سعی کردم نکات مهم این مقاله رو خلاصه نویسی نمایم
  موفق باشید

  پاسخ
  1. شهریار ناصح

   بسیار ممنونم استاد از پیام انرژی بخشتون خیلی خوشحالم که مفید واقع شده
   امیدوارم باقی مقالات هم بتوانند نظر شما را جلب کنند

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *