اجزای ارتباط شاد

اجزای ارتباط شاد

اجزای ارتباط شاد

اجزای ارتباط شاد

در مقاله قبلی درباره اینکه ارتباط شاد چیست صحبت کردیم. حالا می خواهیم ببینیم که چه عواملی یک ارتباط شاد را می سازند. برای بیشت از حد طولانی نشدن این مقاله، اینکه هر یک از این اجزا دقیقاً چه چیزی هستند در مقاله های بعدی مفصل معرفی می شوند و فقط در این مقاله به صورت تیتر وار و به منظور آشنایی با طرح کلی ارتباط شاد از آن ها نام می بریم.

ارتباط شاد هم مثل هر ارتباط دیگری از نظر زمانی سه قسمت دارد:

قبل از ارتباط

مرحله قبل از ارتباط این است که چطور خودمان را آماده کنیم تا برای ارتباط آماده باشیم. این مراحل فقط به ما و ذهنیت ما مربوط است و هنوز شخص دیگری وارد ارتباط نشده. شاید بتوان گفت کسی می تواند با دیگران ارتباط شاد داشته باشد که ابتدا با خودش ارتباط شادی داشته باشد.

هنگام ارتباط

این ها مهارت هایی هستند که زمانی که داریم با کسی ارتباط حضوری یا غیر حضوری برقرار می کنیم باید رعایت کنیم تا ارتباط ما شاد باشد و اثرگذاری مورد نظر ما را داشته باشد

پس از ارتباط

در این مرحله باید بدانیم چه بکنیم و چه نکنیم که یک ارتباط پایدار شاد داشته باشیم هم برای خودمان و هم برای طرف مقابل

حال اگر بخواهیم اجزای ارتباط شاد را در این سه مرحله زمانی بیان کنیم باید بگوییم

قبل از ارتباط ما نیاز داریم که خودمان را شخصی بکنیم که ارتباطات شاد باید داشته باشد. یعنی اگر ارتباطات را مثل یک تئاتر در نظر بگیریم ما باید خودمان را از قبلش آماده کنیم تا نقش آن کسی که ارتباطات شاد دارد به ما بیفتد.

برای آماده سازی خودمان قبل از ارتباطات به چند عامل نیاز داریم

عزت نفس

عزت نفس یعنی ارزشی که ما برای یک انسان بدون تمام عنوان ها و دستاوردهایش قائل هستیم، بدون عناوین و دستاوردها همه انسان ها با هم برابرند پس عملاً عزت نفس ارزشی است که ما برای ذات انسان بودن قائل هستیم.

اگر شادی را مانند آب در نظر بگیریم، ظرف هر کس برای برداشت از این آب، عزت نفس شخص است. یعنی هرچه عزت نفس ما بیشتر باشد سهم بیشتری از شادی را می توانیم داشته باشیم.

نکته فوق العاده عزت نفس این است که در یک رابطه عزت نفس دو طرف با هم زیاد و با هم کم می شود. یعنی ما با کمک به عزت نفس دیگران، عزت نفس خودمان را هم افزایش می دهیم.

نکته فوق العاده دوم این است که عزت نفس بی انتها است. یعنی بر خلاف اعتماد به نفس که از یک حد بیشتر باعث مشکلات و خطرآفرینی می شود، عزت نفس هرچه بیشتر باشد ما را بیشتر به خوشبختی واقعی نزدیک می کند.

نشاط

دومین نکته ای که ما باید در خودمان ایجاد کنیم تا بتوانیم ارتباطاتی شاد داشته باشیم نشاط است. عملاً در جامعه کسی را شاد می دانند که انسان با نشاطی باشد. هرچند نشاط و شادی دقیقاً برابر نیستند ولی یکی از بزرگترین نمودهای شادی، داشتن نشاط است.

ارتباطات ضد ضربه

مهارت های ضد ضربه شدن در ارتباطات تمام نکته هایی است که در دوره ارتباطات ضد ضربه بیان شده که به عنوان هدیه عضویت سایت به شما دوستان عزیز به صورت رایگان تقدیم می شود.

حرف کلی ارتباطات ضد ضربه این است که ما از خیر خیلی ارتباطات و خیلی  شانس های ارتباطی زندگی مان می گذریم چون می ترسیم که از این ارتباطات ضربه بخوریم ولی اگر از قبل مطمئن باشیم که بلد هستیم از ضربه های ارتباطی جلو گیری کنیم ترسمان از ارتباط برقرار کردن می ریزد.

چه این ترس از شروع ارتباط جدید باشد و چه ترس ما نسبت به از سر گرفتن یک ارتباط قدیمی باشد که به هر دلیلی، مدتی در آن وقفه افتاده.

خودباوری

سومین نکته ای که باید قبل از شروع یک ارتباط داشته باشیم تا آن ارتباط، ارتباطی شاد بشود خودباوری است. خودباوری یعنی اینکه باور داشته باشیم که ارتباط برقرار کردن با ما برای هر انسان سالمی، سودمند است.

اتیکت

عوامل زیادی مفهوم اتیکت را می سازند ولی در یک جمله باید بگوییم باید ظاهر ما و بیان ما آنقدر خوشایند باشد تا در ۳۰ ثانیه اول حس خوبی را به مخاطب منتقل کند. چون تغییر دادن اثر اولیه در اشخاص اگر غیر ممکن نباشد، حداقل می توان مطمئن بود که خیلی سخت است.

گشاده رویی

گشاده رویی از خیلی عوامل ناشی می شود ولی درواقع ما می توانیم با تمرین گشاده رو باشیم. همین که هرگاه که نمی خندیدیم مچ خودمان را بگیریم و همانجا حداقل به مدت ۶ ثانیه لبخند بزنیم تفاوت غیر قابل باوری می سازد.

دومین نکته این است که از قبل جلوی آینه خندیدن و لبخند زدن را تمرین کنیم تا لبخند ما حداقل برای خودمان دلنشین باشد.

تفکر برنده-برنده

این عامل خیلی از مسائل را خود به خود حل می کند. تفکر برنده-برنده این است که ما از ابتدا به قصد سودرساندن با افراد ارتباط برقرار کنیم. این سود ممکن است فقط این باشد که یک لبخند به روی افراد بیاوریم و حتماً نیازی نیست که این سود ارزش مادی داشته باشد.

خودباوری، باور این نکته است که حتماً ما چیزی برای عرضه و بهتر کردن داریم و تفکر برنده-برنده این است که ما از ابتدا به قصد پیدا کردن این نکته و عرضه این نکته هر ارتباطی را شروع می کنیم.

مرور لیست خوبی ها

ما باید لیستی از خوبی های افرادی که با ایشان در تماس هستیم تهیه کنیم و قبل از برخورد با هر نفر لیست خوبی های او را مرور کنیم. این کار باعث می شود که ما با نگرش شاد و دوستداشتنی در رابطه شرکت کنیم و این نگرش و حس ما از طریق رفتارهای خودآگاه و ناخودآگاه ما به شخص دیگر هم منتقل می شود.

این تنها موردی از موارد پیش از رابطه است که به شخصی که قرار است با او ارتباط داشته باشیم مستقیماً مربوط است و از هر شخص به شخص دیگر تفاوت می کند.

معمولاً این مرحله برای روابطی است که قبلاً ایجاد شده اند و درباره ارتباطات جدید مطرح نمی شود. ولی اگر می خواهیم با شخص مهم و معروفی ملاقات کنیم، ارزش دارد که درباره خوبی های او کمی تحقیق کرده باشیم و با این نگرش مثبت و شاد وارد رابطه بشویم و ارتباط شادی را رقم بزنیم.

خوب تا اینجا عواملی که پیش از شروع یک ارتباط باید در خودمان ایجاد کنیم تا یک ارتباط شاد داشته باشیم را معرفی کردیم. احساس می کنم که ذکر یک نکته در اینجا حیاتی است؛ آن هم این است که اگر ما در یک یا چند مورد از این موارد هم ضعیف هستیم می توانیم ارتباط شادی داشته باشیم ولی با داشتن تعداد بیشتری از این عوامل ارتباطات ما شادتر می شود.

دقیقاً مثل عزت نفس، شادی هم انتها ندارد و ما می توانیم همیشه به دنبال شاد تر بودن و شادتر کردن در زندگی باشیم.

حال به اجزای هنگام ارتباط شاد می پردازیم:

زبان بدن

زبان بدن نامی است که به تمام رفتارهای غیر کلامی ما برای ارتباط داده اند که از مهمترین عوامل آن می توان به این نکات اشاره کرد:

·         حالت چهره

·         حالت دست ها و پاها

·         وضعیت تنه و وزن بدن

·         مقدار فاصله و جهت گیری نسبت به مخاطب

لحن

لحن حالتی است که ما صحبتمان را ادا می کنیم که از جمله مهمترین عوامل آن به این نکات می توان اشاره کرد

·         بلندی صدا

·         بالا و پایین کردن صدا

·         حالت بیان جمله (خبری، سوالی، تعجبی و . . .)

·         سرعت صحبت کردن

اینکه هر قسمت از  اجزای ارتباط ما چه سهمی را در انتقال پیام بر عهده دارند متفاوت است. لحن و زبان بدن به ویژه در ارتباطات صمیمانه نقش کلیدی ادا می کنند.

آلبرت محرابیان، استاد ایرانی بازنشسته دانشگاه UCLA آمریکا، در پژوهشی به این نتیجه رسید که در یک ارتباط صمیمانه (نه هر نوع ارتباطی) نسبت سهمی که هر جزء از ارتباط در پیام منتقل شده بازی می کنند به صورت زیر است:

۵۵% پیام توسط زبان بدن و ارتباطات غیر کلامی منتقل می شود.

۳۸% پیام توسط لحن منتقل می شود.

و تنها ۷% پیام در یک ارتباط صمیمانه از طریق کلمات منتقل می شود!!!

پس ما اگر به لحن و زبان بدن خود توجه نداشته باشیم، درواقع ۹۳% از پیام ما در ارتباطات صمیمانه به صورت ناخواسته منتقل می شوند.

این دقیقاً مشکلی است که خیلی افراد می بینیم که دیگران را می رنجانند و بعد پیش خود می گویند: “من که چیز بدی نگفتم” بله شاید چیز بدی نگفته باشیم ولی اگر لحن و زبان بدن ما مناسب نباشد خیلی مهم نیست که چیز بدی نگفته باشیم چون پیام بدی را منتقل کرده ایم.

خوب برگردیم سر معرفی اجزای ارتباط شاد در هنگام برقراری ارتباط

انتخاب کلمات

انتخاب کلمات هم ممکن است که در تحقیق بالا طوری به نظر برسد که خیلی اهمیتی ندارد ولی واقعیت این است که کلماتی که انتخاب می کنیم خیلی روی حس ما تأثیر دارند و این حس خیلی لحن و زبان بدن ما را تحت تأثیر قرار می دهد. یعنی اینکه ما کلمات خوبی انتخاب کنیم ۷% به صورت مستقیم بهبود در روابط صمیمانه ایجاد می کند و مقداری هم اثر غیر مستقیم در حال خودمان و طرف مقابل می گذارد.

جدا از این، ارتباط شاد فقط برای ارتباط صمیمانه نیست. ما مهارت های ارتباط شاد را می آموزیم تا در تمام ارتباطات خودمان بدرخشیم و از تمام ارتباطات خود شادتر بشویم.

مسلماً در ارتباطات اجتماعی و ارتباطات کاری سهم انتقال پیام از طریق کلمات بیشتر از ۷% است.

زمان بندی

تا اینجا گفتیم که در حین ارتباط چه بگوییم و چگونه بگوییم خیلی مهم است. ولی اینکه هر چیز را چه زمانی هم بگوییم اهمیت کلیدی دارد.

به قول شاعر: هر سخن جایی و هر نکته زمانی دارد

گوش دادن موثر

گوش دادن موثر واقعاً جادویی است که شما هرگونه ارتباط موثری را بخواهید داشته باشید، چه فردی، چه اجتماعی و چه کاری باید از این هنر برخوردار باشید.

برای آشنایی با این مهارت دعوت می کنم مقاله گوش دادن موثر را مطالعه بفرمایید.

همدلی

همدلی یک مهارت است که خیلی متاسفانه بهش کم توجهی شده است و هیچ جا این مهارت کلیدی را به هیچ کس یاد نمی دهند.

عزیزانی که ما می خواهیم باهاشان ارتباط شاد داشته باشیم، خیلی اوقات از جای دیگر غمگین هستند و ما با جادوی همدلی می توانیم این ناراحتی را تلطیف کنیم و یک خاطره دوستداشتنی برای شخص از ارتباطمان یادگار بگذاریم.

مهارت درست “نه” گفتن

نه گفتن، از آن مهارت هایی است که ما اگر نداشته باشیم هم خودمان و هم هر کسی که با او در ارتباط هستیم را دیر یا زود دچار مشکل می کنیم.

در زمینه نه گفتن هم افرادی که خیلی تند و بی مقدمه نه می گویند ارتباطاتشان را خراب و ناشاد می کنند و هم افرادی که اصلاً نمی توانند نه بگویند.

چون این افراد در جاهایی که باید نه بگویند هم بله می گویند و درگیر مشکلاتی می شوند که به این سادگی ها نمی شود از آن بیرون آمد.

مهارت درست درخواست کردن

درباره درخواست کردن هم خیلی از ما مشکلاتی مثل نه گفتن داریم چون جایی آموزش ندیده ایم.

بعضی افراد طوری درخواست را مطرح می کنند که انگار یک دستور دارند می دهند. این نوع درخواست کردن حتی در رابطه رئیس و کارمند هم باعث ناشاد شدن ارتباط می شود.

بعضی افراد هم طوری درخواست را مطرح می کنند انگار دارند چیزی را گدایی می کنند و حس انزجار در مخاطب ایجاد می کنند و هم عزت نفس خودشان را لگدمال می کنند.

بعضی افراد هم طوری درخواست را مطرح می کنند که به شخص این حس دست می دهد که دارد سرش کلاه می رود.

تمام این روش ها اشتباه است و ارتباطات ما را ناشاد می کند ولی اگر بلد باشیم درست درخواست کنیم و به موقع درست هم جبران کنیم اتفاقاً این همزیستی که دوطرف نیاز و خواسته ای را از هم برآورده کنند می تواند به دوام رابطه و شادتر شدن رابطه هم کمک کند.

هم کمک کردن به دیگران حس خوبی به ما می دهد و هم باور داشتن به اینکه، کسی هست اگر نیاز به کمک داشتیم که به ما کمک کند.

خوب تا اینجا به مواردی که باید قبل و حین ارتباط برای ارتباط شاد نیاز داریم اشاره کردیم. حالا می خواهیم به این نکته بپردازیم که بعد از یک ارتباط باید چه کارهایی بکنیم که یک ارتباط شاد پایدار داشته باشیم.

در زیر به مواردی که بعد از یک ارتباط شاد به تداوم یک ارتباط شاد و افزایش شادی این ارتباط و ارتباط بعدی می انجامد اشاره می کنیم:

پیام تأیید دریاف محبت

حتما شما هم با عبارت Delivery Report که در گوشی های همراه وجود دارند آشنایی دارید. همان پیامی که نشان می دهد پیام شما به مقصد رسیده است. با گسترش شبکه های اجتماعی این پیام بیشتر شبیه شده به پیام تیک دوم تلگرام که نشان می دهد پیام شما دیده شده.

همه ما حس خوب اینکه پیامی که می دهیم خیلی زود دیده شود و جواب داده شود را حس کرده ایم.

دقیقاً همین کار را می توان در ارتباطات انجام داد و در کمتر از ۲۴ ساعت بابت حس خوبی که از ارتباط با شخص گرفتیم تشکر کنیم.

تکمیل لیست خوبی ها

آن لیست خوبی هایی که قبل از رابطه مرور کردیم تا نگرش مثبتی داشته باشیم را که یادتان است. بعد از هر رابطه حداقل باید یک مورد به آن لیست اضافه کنیم.

این نیت که من باید حتماً بعد از هر ارتباط یک نکته مثبت به لیست شخص اضافه کنم باعث می شود که تمام رابطه ما به دنبال خوبی های شخص باشیم و این دید مثبت جویانه کمک می کند که ارتباط شادی را رقم بزنیم.

یاد رفیق قدیمی

یکی از نکاتی که در ارتباط شاد مهم است این است که ارتباط ما خیلی کهنه نشود. یعنی اینکه خیلی بین آخرین ارتباط ما با عزیزانمان فاصله نیفتند.

برای این کار کافی است به لیست مخاطبان گوشی همراهمان نگاه کنیم و ببینیم از کدام دوستان قدیمی در چند ماه اخیر خبری نگرفتیم و همین الان با یک پیام از حالشان با خبر بشویم.

مدیریت شوک عاطفی

گاهی پیش می آید که در ارتباطات ما یک بحران ایجاد می شود. مثلاً یک خبر بد از کسی که با او ارتباط داشتیم می گیریم. در این حالت این خبر بد مدام در ذهن ما می گردد و تشدید می شود و همه ارتباطات ما را تا زمانی که تحت آن شوک باشیم تحت تأثیر قرار می دهد.

از شوک عاطفی نمی توان همیشه اجتناب کرد پس باید راه مدیریت آن را بلد باشیم که زیاد تحت اثر شوک نمانیم.

در کنار این مهارت هایی که مستقیماً ارتباطات شاد را می سازند، مهارت هایی هم وجود دارند که کمک می کنند ما راحت تر بتوانیم ارتباطات شاد را شروع کنیم و ادامه بدهیم.

از جمله مهمترین این مهارت های جانبی می توان به این ها اشاره کرد:

درک مفهوم ادراک

ادراک یعنی برداشتی که ما از یک اتفاق داریم. اینکه یک اتفاق خوب باشد یا بد، اینکه فرصت باشد یا تهدید، همه به ادراک ما از آن رویداد بر می گردد. اصولاً سوءتفاهم یعنی که دو نفر ادراک متفاوتی از یک مسئله واحد داشته اند.

در دو مقاله بعدی به ادراک در ارتباط شاد خواهیم پرداخت.

شخصیت شناسی

افراد تیپ های شخصیتی متفاوتی دارند و بنا به همین تفاوت ها راه های گوناگونی برای افراد مختلف بهینه جواب می دهد. به این مورد مفصل بعداً در مقالات گوناگون خواهیم پرداخت.

مدیریت خشم

خیلی از ارتباطات شاد ما به دلیل خشم و پرخاش نابود می شوند. مدیریت خشم دانش و توانایی کنترل کردن خشم است برای اینکه از مرحله یک احساس خشم به مرحله رفتار عصبانیت و پرخاش تبدیل نشود.

عصبانیت یک رفتار درونی است که خودخوری می کنیم و آرامش ما صلب می شود و این صلب آسایش باعث ناشاد شدن ارتباطات ما می شود.

پرخاش یک رفتار بیرونی است که دیگران را ناراحت می کند و ارتباطات ما را ناشاد می کند.

رفع خجولی

خیلی از این تکنیک های ارتباطی را ما می دانیم ولی فقط به دلیل اینکه خجالت می کشیم شروع کنیم یا خجالت می کشیم ادامه دهیم و اصرار کنیم، نمی توانیم در روابط واقعی مان استفاده کنیم.

رفع خجولی مجموعه تمام روش ها و مهارت هایی است که بر خجالت غلبه کنیم.

 

خوب دوستان همراه، تا همینجا هم که فقط اشاره کوتاه به عناوین سازنده ارتباط شاد داشتیم، این مقاله به حد کافی طولانی شده. در مقالاتی که از این به بعد در سایت خواهید خواند این موارد بیشتر توضیح داده می شود.

برای همه شما عزیزان روزگاری خوش و ارتباطاتی شاد آرزومندم☺

اگر از این مطلب خوشتان آمده، می‌توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

من شهریار ناصح هستم. مربی و مدرس ارتباطات موثر فردی با رویکرد ارتباطات شادی یعنی به انسان‌ها کمک می‌کنم که از طریق ارتباطات انسانی که دارند زندگی شادتری داشته باشند.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. مسعود زارعی

  سلام
  ممنون که به موضوع بسیار جذاب “شاد بودن” می‌پردازید.
  موضوعی که در بسیاری از خانواده‌های ایرانی بسیار نایاب است.

  امیدوارم با استفاده از این راهکارها بتوانیم جامعه‌ای شادتر داشته باشیم.

  بازهم تشکر

  پاسخ
  1. شهریار ناصح

   سلام استاد زارعی عزیز

   خیلی از توجه شما سپاسگزارم
   امیدوارم که محتوای ما گامی‌ باشد برای بهتر شدن کیفیت زندگی همه ایرانیان اهل رشد

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *